Szkoła Podstawowa

im. Orląt Lwowskich

w Brzozówce

ul. Tarnowska 36

33-140 Lisia Góra

Tel/fax: 146784352

e-maile: spbrzozwka@o2.pl

 

POLEGLI, ABYŚMY ŻYLI WOLNI

 

 

 

Sztandar

 

 

 

      

 

Sztandar szkoły wykonany został według projektu nauczycieli: p. mgr Edyty Kłósek i p. mgr Ewy Kuty.

Sztandar Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Brzozówce ma kształt kwadratu o boku 100 cm. 

Awers sztandaru jest w kolorze ecru. W górnej części umieszczony został w półkolu napis wyszyty w czerwonymi literami: Polegli, abyśmy żyli wolni, Słowa zaczerpnięte zostały z kolumnady lwowskiego cmentarza. Myśl ta, to motto działań wychowawczo-edukacyjnych naszej placówki. W centralnej części znajduje się fragment wizerunku Cmentarza Orląt Lwowskich Katakumb, w których spoczęli najmłodsi i najodważniejsi obrońcy Lwowa. Górująca nad katakumbami Kaplica Orląt jest sercem tego Campo Santo, Miejsca Świętego dla Polaków. Pod katakumbami, umieszczono dwie skrzyżowane gałązki oliwne, wyszyte w tonacji barw brązowych. Symbol nawiązuje do odznaczenia, jakie miasto Lwów otrzymało za bohaterską postawę młodych obrońców, orderu Virtuti Militari.

Rewers sztandaru jest koloru czerwonego. W centralnej części znajduje się wizerunek orła białego w złotej koronie, który swoimi skrzydłami obejmuje postać martwego chłopca, ściskającego prawą ręką kolbę karabinu zakończonego bagnetem. Orzeł pochyla swoją głowę nad obrońcą Lwowa. Całość otoczona jest napisem: Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Brzozówce.

Sztandar jest obszyty złotą taśmą z frędzlami.

Drzewiec sztandaru wykonany jest z drewna toczonego, zakończonego metalową głowicą w kształcie otwartej księgi z szarfą na której umieszczono napis: SP Brzozówka. Całość zwieńczona orłem w złotej koronie.

Sztandar został wyszyty ręcznie w pracowni pani Lucyny Płachty z Cichawki koło Łapanowa.

 

Strona główna

Copyright © 2011 Aleksandra Kozioł